По-рано през деня Унгария се обяви срещу забрана за вноса на петрол от Русия в сегашния й вид. Словакия и Чехия поискаха по-дълъг преходен период.
„Ако една страна в Европа продължава да се противопоставя на ембарго върху руския петрол, тогава ще има основателни причини да се каже, че тази страна е съучастник в престъпленията, извършени от Русия на украинска територия“, заявява Кулеба на видеозапис, който публикува в Туитър.
„Не сме доволни от решението на Народното събрание, защото в крайна сметка решение за военна помощ не беше гласувано. В крайна сметка се гласува едно орязано решение, в което тези думи, този термин изобщо не съществува и това връзва ръцете на правителството оттук нататък да помага само с няколко конкретни неща, които са необходими в момента, но ние не знаем как ще ескалира войната“, каза пред журналисти Цецка Бачкова, която е част от организаторите на протеста с искане за военна помощ.
Събралите се скандират „Тук не е Москва“. Развяват български и украински знамена.
Издигнати са плакати с надписи: „Ако сме за мир в Украйна – да я въоръжим. Украинците не могат да защитават живота си с маслинови клонки“, „Руски агенти вън от парламента“. Групата с искане за неутралитет развява български и руски знамена. Скандират „Оставка“, „Неутралитет“.
Костадин Костадинов от „Възраждане” и негови последователи са на мястото от другата страна на полицейския кордон с озвучителна уредба, от която обвиняват управляващите и привържениците на украинската кауза в предателство.
Един от привържениците на Русия открадна украинското знаме, предназначено за опаковане на паметника.
Опитът на част от демонстрантите да опаковат паметника с българското и украинското знаме не успя. Те бяха саботирани от протестиращи, които развяваха българския и руския флаг. Така по монумента остана само националното ни знаме.