По-малко от две седмици остават до президентските и парламентарните избори у нас. Традиционно кампанията е белязана с взаимни нападки и скандали между отделните участници, а казусът с двойното гражданство на бившия икономически министър Кирил Петков остава тема №1.
Според доц. Татяна Буруджиева партията на Петков е постигнала тавана си.
„Този, който разбира от публично поведение, би трябвало да знае, че това е лош пример, ако такъв човек, водещ партия, успее и влезе като решаващ фактор в политическата ни система. Президентът Радев има много сериозна подкрепа.
Аз си мисля, че той е стигнал своя максимум. Само че проф. Герджиков не е стигнал максимума си, тук е голяма завръзка. Ясно е, че е много важно за Радев да спечели на първи тур. Но ако той загуби първи тур, тогава ситуацията става съвсем различна. От моя гледна точка рискът е много голям“, коментира политологът.
Тя добави още, че надеждата и за кабинет всеки ден намалява.
„Беше ясно, че червените линии пречат за това. Говоренето за надпартийния интерес е важното. Управлението на сериозни кризи ни е важно в момента. Аз виждам запазване на червени линии. Виждам изказвания, които продължават да нагнетяват“, поясни още политологът в „България сутрин“.
„Хората искат справедливост, но като общество 30 години не провеждаме дебата в какво да се състои тази справедливост и това равенство. Няма равенство изобщо. Светът е йерархичен и за да постигнем конкретното равенство, от което нашето общество най-много се нуждае, ние трябва да проведем този дебат“, обърна внимание политологът проф. Антоанета Христова пред Bulgaria ON AIR.
Гостите в студиото коментираха и решението на КС, че указът за назначаването на Кирил Петков за министър е противоконституционен.
„Правилата определят дали нещо е правилно. Конституцията е определила по какъв начин процедурите да определят кое е правилно и кое не е правилно по най-важните теми за държавата. Тези теми, които са свързани с нейните устои. Затова пренебрегването ѝ е в най-голяма степен работа срещу националната сигурност. За мен темата е много важна. Много е опасно всякакво дебатиране около това доколко аз трябва да спазвам Конституцията“, посочи доц. Буруджиева.
Проф. Христова е на мнение, че няма да има особен резултат върху онези избиратели, които харесват „Продължаваме промяната“ и Кирил Петков.
„Те нямат мотивацията – за тях по-важен е резултатът, който ще се получи. Тъй като не по-слабо доминиращ мотив е желанието на хората да има правителство, а това е една от много малкото партии, които не поставя условия на другите. Напротив, казва, че ще разговаряме с всички и по този начин внушава на избирателите способността си да събере около себе си другите партии, за да направят правителство“, изтъкна тя.
„Ако искаме да направим този жест към хората с двойно гражданство, това е въпрос на решение. Не може обаче когато има един закон, той да се нарушава. Българската Конституция не нарушава правата на българите в чужбина. Аз много уважавам това решение – Кирил Петков казва: „Аз съм се върнал в България, искам да помогна на България“. Никакъв проблем. Просто проблемът е да си министър с двойно гражданство, иначе помагай колкото искаш“, каза ще тя.